۱۵,خرداد,۱۴۰۲

کرسی علمی-ترویجی نقد و بررسی نکاح معاطاتی

یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ کرسی علمی-ترویجی نقد و بررسی نکاح معاطاتی از سوی مرکز پژوهشی مطالعات دینی با همکاری معاونت پژوهش موسسه آموزش عالی حوزوی حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف برگزار شد.
در این کرسی حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی تبار (رئیس گروه فقه و خانواده دانشگاه بین المللی المصطفی) ادله موافقین و مخالفین نکاح معاطاتی را مورد نقد و بررسی قرار داده و در نهایت به صحت نکاح معاطاتی قائل شدند.
حجت الاسلام و المسلمین اصغر محمدی (استاد سطح عالی حوزه) در جایگاه ناقد، ادله قائلین به صحت نکاح معاطاتی را رد نموده و در نهایت قول به عدم صحت نکاح معاطاتی را ترجیح دادند.
حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی موسوی خراسانی نیز در جایگاه کارشناس این جلسه ضمن طرح بحث در زمینه احتیاط در حدود در کنار احتیاط در دما و فروج ادله موافقین صحت نکاح معاطاتی را تقویت نموده و در نهایت صحت نکاح معاطاتی را مورد قبول دانستند.
لازم به ذکر است طبق نظر حضرات ارائه‌کننده مباحث، بحث ازدواج سفید (به اصطلاح بهتر همباشی) ازدواج محسوب نمی شود و ذیل ازدواج معاطاتی قابل تعریف نیست بلکه در ازدواج معاطاتی باید تمام شرایط ازدواج و تعهدات نکاح موجود، مورد توافق و قبول قرار گیرد و فقط صیغه نکاح خوانده نمی شود و لاغیر.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *